História ryžovania zlata siaha až do dávnych čias a jej korene možno nájsť v rôznych častiach sveta. Toto odvetvie priťahovalo ľudí z rôznych spoločenských vrstiev, ktorí hľadali spôsoby, ako získať tento vzácny kov. Práve ryžovanie patrí k najstarším spôsobom získavania tohto vzácneho kovu.
Prvé záznamy o ryžovaní zlata pochádzajú z Číny a datujú sa do 7. storočia pred naším letopočtom. Tu sa zlato získavalo pomocou sieťových košov, ktoré boli potopené do riek a potokov. V tom čase sa zlato získavalo prevažne z riečnych sedimentov a bolo využívané hlavne na výrobu šperkov a slúžilo ako symbol bohatstva. Neskôr sa technológia ryžovania zlata rozšírila do iných častí Ázie, ako je Japonsko, Kórea a Filipíny.
V Európe sa ryžovanie zlata začalo intenzívnejšie používať až v priebehu stredoveku. V tom čase sa zlato ťažilo predovšetkým v riečnych sedimentoch a vyťažený materiál sa následne zmýval vodou pomocou panvíc.
V Európe sa zlatonosné rieky stali významnými v období rímskej ríše, kde sa zlato ťažilo pomocou techniky tzv. hydraulického dolovania, čo bolo odčerpávanie vody z riek, aby sa odhalil zlatonosný sediment. Túto techniku používali napríklad Španieli pri ťažbe zlatých ložísk v Južnej Amerike. Po páde Rímskej ríše ryžovanie zlata v Európe spomaľovalo a oživilo sa až v 19. storočí, kedy došlo k objavu zlatonosných riek v Rusku, Aljaške a Austrálii. V 19. storočí sa zlatá horúčka rozšírila aj do západných častí USA, kde tisíce ľudí odišlo do divočiny v nádeji nájsť zlato. V tom čase bola táto činnosť spájaná s veľkými rizikami a nebezpečenstvom. Pátranie po zlatých ložiskách viedlo mnoho dobrodruhov do odľahlých oblastí a do divokých krajín.
V súčasnej dobe sa ryžovanie zlata praktizuje po celom svete, či už ako profesionálna ťažba alebo ako zábava pre rekreačných zberateľov. Zlato sa obvykle získava pomocou panvíc, ktoré sa plnia pieskom a vodou a následne sa z piesku ručne oddeľujú kúsky zlata.
Ryžovanie zlata sa stalo súčasťou kultúrneho dedičstva mnohých krajín a stáva sa stále populárnejším medzi turistami a outdoorovými nadšencami. Napríklad v Kalifornii je stále možné navštíviť historické oblasti, kde sa odohrala zlatá horúčka, av Austrálii a na Novom Zélande sú organizované špeciálne zájazdy na ryžovanie zlata.
Ryžovanie zlata má nielen historický význam, ale aj ekonomický. Zlato je stále jedným z najcennejších kovov na svete a jeho cena sa môže meniť v závislosti od dopytu a ponuky na trhu. V súčasnosti je ryžovanie zlata predovšetkým rekreačnou činnosťou, ktorú vykonávajú nadšenci a turisti v oblastiach s historickou ťažbou zlata. Existujú však aj štáty, kde je táto činnosť stále bežná, napríklad v niektorých oblastiach Južnej Ameriky a Afriky.
Záverom možno povedať, že história ryžovania zlata je plná dobrodružstva a sklamania, ale aj neuveriteľných objavov. Napriek tomu, že dnes už nie je táto činnosť tak rozšírená ako v minulosti, stále existuje veľké množstvo ľudí, ktorí sa jej venujú a ktorí si užívajú kúzlo hľadania zlata.